,
,
,
,
Izjava nedelje:
Uroš Trajković, direktor Zdravstvenog centra,
povodom krađe u toj instituciji
Ovo je klasična sabotaža i ja jedino posle ovoga što mogu da očekujem jeste da počnu bombe da postavljaju po Zdravstvenom centru.
GRADSKA UPRAVA
Nepravilnosti u Matičnoj službi Gnjilane
Zaštitnik građana Srbije je utvrdio propuste u radu gradskih uprava Niša, Vranja i Jagodine, jer nisu obavljale pojedine poslove iz svoje nadležnosti, već su ih prepuštale građanima, saopšteno je iz službe ombudsmana.
Nadležne službe tih loklanih samouprava nisu po upisu građana u matičnu knjigu rođenih dostavile izvod iz matične knjige nadležnom organu kako bi građanin dobio jedinstveni matični broj, već su uputile građane da sami podnesu zahtev policijskim stanicama, kako bi ostvarili svoja prava. Na taj način gradske uprave su prekršile zakonom predviđenu proceduru.
Precizira se da je reč o Upravi za građanska stanja i opšte poslove Niša, Sekretarijatu za opštu upravu Vranja – Matična služba Gnjilane i Gradskoj uprava grada Jagodine – Odeljenje za upravu – Matična služba za opštine Djakovica i Dečani.
SVETI SAVA MEDICINSKOJ ŠKOLI
Ovogodišnji dobitnik Svetosavske nagrade u kategoriji obrazovno-vaspitnih ustanova je Medicinska škola „Dr Izabel Emsli Haton“.
Najbolji prosvetni radnik je Vesna Djorić, profesor istorije u Osnovnoj školi “Radoje Domanović”, dok je u kategoriji učenika ovo značajno priznanje dobio Danilo Kitanović, učenik Osnovne škole “Dositej Obradović”. Najbolji student je Aleksandar Petrović koga je predložio Medicinski fakultet u Nišu.
Nagrade dobitnicima će biti uručene 27. januara na Svečanoj duhovnoj akademiji.
(Južne vesti)
OBELEŽEN DAN GRADA
Polaganjem venca na spomenik Čika Miti ispred zgrade Načelstva, delegacija Grada Vranja odala je poštu poginulima u borbama za oslobođenje Vranja od Turaka, 31. januara 1878. godine. Gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić je rekao da je taj dan bio najradosniji trenutak, jer je Vranje, nakon petovekovne turske vladavine, ušlo u sastav nezavisne srpske države.
– Naši preci su znali i umeli da poštuju tradiciju i prošlost, jer bez toga nema ni budućnosti ove zemlje. I upravo sadašnjoj generaciji, ali i naraštajima koji dolaze to mora biti putokaz – rekao je gradonačelnik Stojčić.
U okviru obeležavanja 31. januara, rukovodstvo Grada Vranja organizovalo je prijem za pripadnike 4. brigade Kopnene vojske Srbije. Čestitajući Dan jedinice i brigadnu slavu, Svetog Atanasija Velikog, Stojčić je rekao da su „Vranjanci ponosni na 4. brigadu Vojske Srbije“.
Zahvaljujući se na gostoprimstvu, komandant brigade, general Milosav Simović je rekao da je jedinstven slučaj da Grad i jedinica Vojske Srbije proslavljaju zajednički praznik.
– Ovaj dan je nastavak tradicije vranjskog Prvog pešadijskog puka – istakao je Simović.
PREKVALIFIKACIJOM DO POSLA
Nezaposleni koji se nalaze na evidenciji Nacionalne službe zapošljavanja prekvalifikacijom mogu brže doći do posla, tvrde nadležni.
Prema rečima Dragane Nakić, piara službe, samo u prošloj godini na osnovu javnog poziva obuku kod poslodavaca završilo je 39 lica, a u okviru projekta “Zapošljavanje i migracija mladih” obučeno je preko 120 nezaposlenih.
Nakićeva kaže da služba i u ovoj godini planira preko deset obuka za potrebe tržišta rada.
Dokvalifikacijom su prema rečima nadležnih obuhvaćena uglavnom lica do 30 godina, a prekvalifikacijom ljudi koji su bez posla ostali zbog stečaja preduzeća, ili su na evidenciji Nacionalne službe po osnovu tehnoloških viškova.
(OK radio)
NOVA ŠANSA KOD USAID
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) omogućiće grupi od 20 mladih preduzetnika sa područja Pčinjskog i Jablaničkog okruga da, kroz dvodnevni trening, poboljšaju svoje menadžerske veštine i tako osnaže svoja preduzeća.
– Ovo je jedan od najefikasnijih načina da se, kroz jačanje malih i srednjih preduzeća, pomogne dugoročni održivi razvoj lokalnih zajednica i smanji nezaposlenost – izjavio je Majkl Pilzberi, direktor USAID Projekta za jačanje ekonomske sigurnosti.
Od 2007. godine do danas u aktivnostima ovog projekta, usmerenih ka podršci mladima u Srbiji, učestvovalo je više od 12.000 ljudi.
(OK radio)
NOVA TRAFOSTANICA
Javno preduzeće „Elektromreža Srbije“ počinje izgradnju nove trafostanice „Vranje 4“ na proleće 2012. godine, najavio je generalni direktor JP EMS dr Miloš Milanković.
Ukupna sredstva neophodna za realizaciju projekta iznose 19 miliona evra. Realizacijom ovog projekta, kao sastavnog dela elektroenergetskog koridora Republike Srbije – interkonektivnog dalekovoda od Niša do makedonske granice, stvoreni su uslovi i za dalji privredni razvoj jugoistočne Srbije i celog regiona.
Nova trafostanica „Vranje 4“ se nalazi u mestu Donje Trebešinje.
(E-kapija)
– Ovakvo postupanje, pored toga što predstavlja krajnje nekorektno ponašanje prema građanima, u velikoj meri je otežalo već dovoljno kompleksan postupak ostvarivanja prava na lična dokumenta – smatra zaštitinik građana.
Zaštitnik građana je ovim gradskim upravama, u konkretnim i svim narednim slučajevima, naložio poštovanje Zakona o jedinstvenom matičnom broju građana, što podrazumeva da se one službenim putem obrate nadležnom organu radi određivanja jedinstvenog matičnog broja.
(Beta)
PROSEČNE PLATE
Najviše zaradili Surduličani
Prema podacima Leskovačkog odeljenja republičkog Zavoda za statistiku, prosečna zarada u Vranju isplaćena u decembru prošle godine bez poreza i doprinosa iznosila je 32.864 dinara. Građani Pčinjskog okruga na kraju 2011. u proseku su zaradili 34.665 dinara.
Brankica Ivanova iz ove institucije kaže da je najveći prosek u decembru ostvarila surdulička opština sa preko 45.000, a najniži opština Trgovište sa 28.600 dinara.
Decembarske zarade uvećane su u odnosu na novembarske u Srbiji za preko 14 odsto, ali u Vranju to povećanje iznosi svega 2,7 odsto.
Ivanova kaže da razlika u zaradama između regiona na severu i onih na jugu i dalje premašuje deset hiljada dinara.
Prosečna neto zarada u Srbiji u decembru prošle godine iznosila je 43.887 dinara, saopštio je Republički Zavod za statistiku.
(OK radio)
EKOLOGIJA
Komunalni otpad kao energent
Direktor srpskog ogranka kompanije “Global internešenel jutilitis“, koja je u svetu do sada izgradila 138 takvih postrojenja, Nenad Dograjić kazao je da ta firma već dve godine pregovara s lokalnim samoupravama Niša, Kragujevca, Vranja, Šapca i Sremske Mitrovce o izgradnji postrojenja za preradu komunalnog otpada u energente.
– Tokom ove godine moglo bi da dođe do početka pilot projekta postrojenja, odnosno dela sistema za izdvajanje deponijskog gasa – rekao je Dograjić, ali nije želeo da navede u kojoj opštini.
On je kazao da je procena energetskog potencijala oko 2,5 miliona tona komunalnog otpada koji se u Srbiji proizvede tokom godine jednaka vrednosti proizvedene električne energije od dve milijarde evra.
Prema njegovim rečima, “Global internešenel jutilitis” je spreman da 100 odsto finansijski podrži projekat izgradnje postrojenja, kroz javno privatno partnerstvo ili koncesioni ugovor sa lokalnom zajednicom.
Dograjić je naveo da bi vrednost za grad veličine Beograda bila nešto viša od 200 miliona evra, uz godišnju preradu od oko 600.000 tona otpada.
On je dodao da bi u takvom postrojenju mogla da se proizvodi najmanje 50 megavata električne i najmanje 15 megavata toplotne energije na sat i da bi osim komunalnog otpada, mogao da se prerađuje i medicinski otpad, kao i otpadna ulja.
(Beta)
Stižu merači protoka otpadnih voda
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) daće 45.000 dolara za kupovinu merača protoka otpadnih voda koje se izlivaju u Južnu Moravu u Bujanovcu, Vladičinom Hanu i Preševu.
U ovaj projekat uključen je i grad Vranje, koji već ima merače protoka otpadnih voda.
– Cilj je da gradovi u slivu Južne Morave dobiju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, da bi se poboljšao kvalitet vode u reci, za koju merenja pokazuju da povremeno ulazi u četvrti, najveći stepen zagađenosti – kazao je Nebojša Nikolić, direktor regionalne kancelarije projekta za održivi razvoj USAID u Nišu.
Za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Vranju, Bujanovcu, Preševu i Vladičinom Hanu potrebna su 52 miliona evra, a finansiraće se iz pretpristupnih fondova Evropske unije ili sredstvima donatora.
– Da bi se to pripremilo, potrebno je najpre utvrditi koliko je otpadne vode. To za sada znaju u vranjskom vodovodu, gde već postoje merači otpadnih voda, dok će Bujanovac uz pomoć USAID-a dobiti dva merača, a Vladičin Han i Preševo po jedan, rekao je Nikolić.
(Beta)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.