,
,
Instaliranjem internet kioska u Uslužnim centrima u Vranju i Vranjskoj Banji, i još trinaest seoskih mesnih zajednica, priveden je kraju program „Exchange 3“ koji finasira Evropska unija sa 164.000 evra.
– Konkretan projekat koji sprovodi Gradska uprava ima radni naziv „ E- uprava, dostizanje standarda informatičkog društva“ i njime je osim internet kioska predviđena nabavka opreme i opremanje serverske sobe kako bi se umrežila sva javna preduzeća i ustanove, sve mesne zajednice i kancelarije, a sve u cilju ostvarenja potreba građana za izdavanjem određene dokumenatacije bez ličnog dolaska u zgradu lokalne samouprave – kaže Boban Stanković, pomoćnik gradonačelnika i menadžer projekta.
Kakva je zapravo korist građana od uvođenja ovog sistema?
– Ovakav sistem omogućiće uštedu na nivou lokalne samouprave, ubrzaće izdavanje dokumenata, izbećiće se ili smanjiti gužve u Uslužnom centru. To znači da će svako ko poseduje računar i internet moći da umesto dolaska u Uslužni centar zatraži i dobije određeni dokument u željenoj formi, a sve vreme trajanja procesa moći će da stekne uvid u realizaciju njegovog zahteva jednostavnom proverom preko interneta. Naravno i dalje će ostati mogućnost podnošenja zahteva fizičkim prisustvom.
Šta sve projekat obuhvata?
– Projektom je predviđena nabavka DMS sistema (za elektronsko vođenje poslova u lokalnoj samoupravi). U narednih mesec dana imaćemo probnu verziju softvera koji će omogućiti da sve ono što građani podnose u papirnoj formi bude zavedeno u elektronskom obliku, a referent koji radi na određenom predmetu imaće njegov elektronski oblik, te više neće biti potrebno donositi isti dokumenat za različite zahteve. Tako će biti i sa dokumenatima koje je lokalna samouprava izdala u svrhu rešavanje statusa građana. Novina je da su nabavljene antene za bežični internet koje će biti postavljene na šest lokacija u gradu, čim to dozvole vremenski uslovi. U početku će biti pokrivena samo teritorija grada u smislu besplatnog pristupa internetu svim građanima radi pristupa korisničkim servisima u cilju dobijanja usluge. Ipak, njima neće biti dozvoljen ikakav daunload van stranica korisničkih servisa.
Kakve su prednosti ovakvog sistema?
– Sam sistem u sebi sadrži način obaveštenje koji signalizira referentu vreme preostalo za odgovor po predmetu ili eventualnu nepotpunost priložene dokumentacije. On omogućava i praćenje učinka svakog referenta ponaosob.
Putem veb portala građani će moći i da pokrenu konkretna pitanja o rešavanju ličnog ili problema u gradu.
Da li će doći do skraćivanja rokova za izdavanje dokumenata?
– Zakonski rokovi za odgovor ostaće na trideset dana, a mi ćemo se truditi da ih svedemo na najmanju moguću meru. Možda će se stvoriti prostor da određene službe samoinicijativo smanje te rokove u zavisnosti od obimnosti predmeta ili uslovljenosti obavezama.
Hoće li biti neke edukacije o načinu korišćenja ovog sistema?
– Planira se da za potrebe građana budu odštampani i podeljeni lifleti koji će ih uputiti na način korišćenja softvera i opreme koja će im biti na usluzi.
Gde su sve instalirani internet kiosci?
– Oni su instalirani na 15 lokacija. Jedan se nalazi u Uslužnom centru Vranje, a ostali su u mesnim zajednicama Vranje, Vranjska Banja, Rataje, Vlase, Gornji Vrtogoš, Golemo Selo, Dubnica, Korbevac, Kriva Feja, Donji Neradovac, Ristovac, Tibužde, Donje Trbešinje, Bresnica. Svi kiosci su stavljeni u funkciju stim što će tek za mesec dana moći da koriste DMS softver.
DOBITNIK NEDELjE
Srđan Lazović
direktor korporativnih i regulatornih poslova BAT Vranje, jer će njihove cigarete od 18. januara biti skuplje za deset dinara po paklici.
GUBITNIK NEDELjE
Miroslav Cera Mihailović
predsednik KZ „Borisav Stanković“, kome je grad Vranje podneo krivičnu prijavu zvog falsifikovanja Pravilnika o dodeli Borine nagrade, koji je ovaj podneo sudu u toku procesa koji je grad izgubio.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.