,
,
,
IZJAVA NEDELjE:
Dragomir Tomić, predsednik Simpa
– Na našu sreću sva mala preduzeća koja smo otvorili u Pčinjskom okrugu su živa i uglavnom pozitivno posluju.
ZDRAVSTVENO OSIGURANjE
Ko će moći da overi knjižicu
Od 1, januara naredne godine zbog neplaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, veliki broj poslodavaca neće moći da trebuje markice. Ovim će veliki broj osiguranika ostati bez prava na zdravstvenu zaštitu.
Starim pravilnikom overa zdravstvenih knjižica za zaposlene i čalanove njihovih porodica, mogla je da se izvrši na dve godine. Pošto su brojni poslodavci overili knjižice na ovaj rok, a nisu nastavili uplate doprinosa, došlo je do izmene pravilnika. Rok je skraćen na šest meseci, kaže direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje filijale u Vranju, Dragoslav Nedeljković.
GODIŠNjICA URS
Ujedinjeni regioni Srbije – URS – obeležili su devetu godišnjicu od osnivanja stranke. Nela Cvetković, podpredsednica vranjskog GO kaže da je stranka nastala od ekspertske mreže tada najveće nevladine organizacije u Srbiji G17 plus. Prem njenim rečima stranka nije promenila svoje ideje, a suštinska je decentralizacija Srbije.
Cvetkovićeva kaže da su URS formirani pod sloganom „Sprečimo najgore, udružimo najbolje“ sa idejom ekonomski jake demokratski stabilne Srbije koja će biti lider na Balkanu.
URS na lokalu ima 4.300 članova.
(OK radio)
IZGRADNjA MINI ELEKTRANA
Gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić potpisao je u Beogradu, sa predstavnicima italijanske kompanije „Seci Energia“, Protokol o saradnji u vezi realizacije strateškog partnerstva u energetskom sektoru. Dokument predviđa obavezu lokalne samouprave da kompaniji „Seci Energia“ preda spisak lokacija sa svoje teritorije na kojima se mogu graditi mini hidroelektrane. Protokolom je, takođe, predviđena obaveza „Seci Energia“ da u roku od 12 meseci od dana prijema spiska lokacija, izradi Studije ekonomske opravdanosti za izgradnju mini hidroelektrana na teritoriji lokalne samouprave, potpisnice Protokola.
ULAGANjA ALFE
Izgradnjom postrojenja u emajlirnicama i lakirnici Alfa Plama zaokružen je proces prečišćavanja otpadnih voda u celoj fabrici.
Najveći proizvođač peći u Srbiji je u ekologiju investirao 270.000 evra. Time su ispunjene norme Zakona o vodama i pravilnika o ispuštanju otpadnih voda grada Vranja, prečišćena voda iz pogona se ispuštaju u gradsku reku, a ostaci emajla odlažu kao industrijski otpad.
(RTV)
TRAŽE ISPRAVKU POPISA
Srpsko narodno veće (SNV) iz Bujanovca uputilo je najvišim državnim i pravosudnim organima u Srbiji zahtev da se isprave podaci popisa stanovništva iz 2002. godine, prenose “Južne vesti”.
– Iskazivanjem falsifikovane nacionalne strukture vršena je smišljena politička diskriminacija na krajnje neodgovoran i nezakonit način, što je srpskom narodu na teritoriji opštine Bujanovac donelo neprocenljivu štetu – stoji između ostalog u ovom pismu koje je potpisao dr Mile Stojanović, predsednik SNV- a.
Pismo je propraćeno podacima i sa nekoliko tabela na osnovu kojih SNV „iz pouzdanih izvora“ tvrdi da u opštini Bujanovac trenutno ima 11.923 stanovnika albanske narodnosti, umesto 23.681, kako saopštavaju zvanični državni organi.
(OK radio)
RADOVI NA GIMNAZIJI
Radovi na rekonstrukciji zgrade vranjske Gimnazije „Bora Stanković“ prema tvrdnjama nadležnih odvijaju se predviđenim tempom. Dragan Ilić, direktor škole kaže da je odrađena jedna trećina grubih radova i da za sada nema većih problema u izvođenju.
Učenici jedne od najstarijih obrazovnih ustanova na jugu Srbije nastavu pohađaju u Osnovnoj školi „Branko Radičević“ i Poljoprivrednoj školi.
Projekat je urađen pre deset godina, a sredstva za njegovu realizaciju država je obezbedila kreditom kod Evropske investicione banke. Ukupna vrednost projekta je 65 miliona dinara, a izvođač radova je leskovačko preduzeće “Crna Trava”.
(OK radio)
Inače za pružanje zdravstvene zaštite u hitnim slučajevima ukinuta je odredba da se overava zdravstvena knjižica. Troškovi pružanja pomoći padaju na teret državnog budžeta, dodaje Nedeljković.
(RTV)
EKOLOGIJA
Kakav vazduh udišemo
Koncentracija čađi u vazduhu u Vranju tokom novembra bila je povećana 11 dana i to šest do sedam puta od maksimalne dozvoljene, koja iznosi 50 mikrograma kroz metar kubni, podatak je Zavoda za javno zdravlje u Vranju. Ovaj podatak nije zabrinjavajući, jer iskustva iz ranijih godina pokazuju da je tokom zimskih meseci koncentracija čađi povećana usled magle, dima i izduvnih gasova automobila.
U Zavodu za javno zdravlje i Osnovnoj školi Svetozar Marković u Vranju dnevno se mere koncentracije sumpordioksida, azotnih oksida i čađi, dok se ukupne taložene materije u vazduhu mere u mesečnim uzorcima padavina. Od meseca marta do oktobra u Vranju ni jedan parametar nije bio povećan. Tokom oktobra prosečna koncentracija čađi je iznosila oko 20 mikrograma kroz kubni metar, a dozvoljena vrednost je 50, kažu u Zavodu za javno zdravlje.
Prosečna koncentracija čađi je dakle u novembru iznoslila oko 85 mikrograma kroz kubni metar, a slično je bilo i u drugim gradovima Srbije.
Iako situacija nije alarmantna, preporuka lekara je da deca, hronični bolesnici i starije osobe izbegavaju izlazak napolje kada je magla, jer je tada koncentracija čađi povećana.
(RTV)
POLITIKA
Milan Božilović u SNS
Vranjski naprednjaci danas su javnosti predstavili pravni tim. Dragan Nikolić, predsednik Okružnog odbora SNS-a napominje da je trećina gradske advokature u članstvu stranke, a da je kako kaže „prvi među jednakima“ Milan Božilović, bivši okružni javni tužilac.
Prema njegovim rečima pojačanje redova naprednjaka ovakvim ljudima koji su se dokazali u svojoj struci je potvrda da stranka zaista želi korenite promene.
Nikolić je kazao da svake srede građani od 19 do 21 sat mogu u stranci dobiti pravne savete. On je najavio formiranje pravnog tima i u Opštinskom odboru SNS-a u Vladičinom Hanu.
(OK radio)
EKOMONIJA
Evropska unija podiže plantaže voća na jugu Srbije
Grad Vranje jedan je od potpisnika projekta „Hiljadu hektara za milion sadnica“ programa „Progres“ koji će biti realizovan u naredne tri godine. Budimir Mihajlović, načelnik Pčinjskog okruga kaže da je sredstvima EU planirano podizanje plantaža voća i da je ovo šansa za nezaposlene koji su se vratili poljoprivredi spremni da se bave voćarstvom.
Mihajlović objašnjava da će „Progres“ obezbediti 80 odsto sredstava, a ostali deo obezbeđuju lokalna samouprava i poljoprivrednici. Prema njegovim rečima učesnici projekta se obavezuju da u uzgajanju voća primenjuju najsavremenije mere i zaštitu po ugledu na evropske standarde.
(OK radio)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.