,
,
Za manifestaciju „Dani Vranja“, preko računa TOV i NU, za tri godine je isplaćeno ukupno oko 8,26 miliona, od čega ugovori pokrivaju svega 46,5 hiljada dinara
Ni četiri godine od poslednjih „Dana Vranja“ građani ne znaju tačno koliko su plaćeni oni koji su nastupili na bini u centru grada. Ugovori između izvođača i organizatora, u to vreme Opštine Vranje, (na vlasti su bili SPS, DSS, G 17 i SRS) mahom ne postoje, a nema ni jedinstvenog finansijskog izveštaja o sredstvima koja su utrošena za tu manifestaciju.
I dok tadašnji predsednik Organizacionog odbora manifestacije Goran Stanković i oni preko kojih su vršeni transferi novca – Narodni univerzitet (NU) i Turistička organizacija Vranje (TOV) – međusobno prebacuju odgovornost, građani i dalje ostaju uskraćeni za ono što ih najviše interesuje – kako su potrošene pare.
ZVEZDE I ZVEZDICE
Ako „zvezdama“ – Zana, Ceca Slavković, Slađana Delibašić, OK bend, Galija (2005), Balkanika, Van Gog, JU grupa, Goca Tržan, Luis (2006) i Amadeus bend, Flamingosi, Luna, Haris Džinović, Hari Mata Hari, Crvena jabuka, Ognjen Radivojević (2007), dodamo lokalne umetnike, dolazimo do brojke od tridesetak izvođača koji su nastupali na „Danima Vranja“. Sa druge strane, kako broj postojećih ugovora između njih sa TOV i NU (a koji su potpisani samo sa nekima i na prilično skromne iznose) iznosi ukupno pet, postavlja se pitanje ima li ovde posla za nadležne institucije, pošto je, pored novca sponzora, potrošeno i oko 6,5 miliona dinara iz gradskog budžeta?
Od TOV smo, zahvaljujući Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, dobili ugovore koje je u to vreme direktorka ove organizacije Izabela SAVIĆ potpisala sa voditeljkom iz Surdulice Marijanom Cvetković Kesor (7,5 hiljada), Branimirom Stošićem Kacetom i Milkom Manić (po osam hiljada), Demiranom Ćerimovićem (10 hiljada) i Draganom Stankovićem (13 hiljada dinara). Prvi ugovor je iz 2005. a svi otali iz 2007. godine.
Preko TOV su, kako stoji u papirima, isplaćena još samo dva honorara i to bez ugovora – KUD Sevdah je 2005. dobio devet hiljada, a Duvački orkestar Avdić Rame 2006. godine 11 hiljada dinara.
Iz NU nismo dobili ugovore već samo podatke o honorarima koji su isplaćeni. Po papirima isplate izgledaju ovako: 2005. KUD Sevdah (120 hiljada), KUD Koštana (90 hiljada), Književna zajednica (80 hiljada) i izvesni „umetnik“ bez imena i prezimena šest hiljada. Naredne 2006. godine Ratku Silistareviću je plaćeno 54 hiljade, a 2007. Književnoj zajednici 47 hiljada i Putujućem pozorištu „Glumac“ iz Beograda 39 hiljada.
Izvođačima je, znači, za tri godine, koliko smo uspeli da utvrdimo na osnovu dostupnih podataka, na bazi ugovora preko TOV isplaćeno 46,5 hiljada dinara, a preko NU ni dinara. Što se tiče isplata koje su izvršene bez ugovora, preko TOV je isplaćeno još 20 hiljada, a preko NU 436 hiljade dinara.
Kada govorimo o ukupnim sredstvima, prema papirima koje su nam dostavili iz TOV preko ove organizacije je za tri godine prošlo oko 2,75 miliona dinara ili oko 28 hiljada evra, a preko NU, uključujući i sredstva sponzora, oko 5,51 miliona dinara ili oko 57 hiljada evra. Suma sumarum, za manifestaciju „Dani Vranja“, preko računa TOV i NU, za tri godine je isplaćeno ukupno oko 8,26 miliona, od čega ugovori pokrivaju svega 46,5 hiljada dinara.
Član Opštinskog veća u to vreme i sekretar lokalnog SPS Zoran ANTIĆ, najpre je tvrdio da tehnički nije moguće napraviti završni račun zato što je finansiranje manifestacije išlo preko više kanala među kojima su i javne ustanove, pa da se zato ne može doći do podataka koliko je koja „zvezda“ plaćena, ali je potom na jednom „Open deju“ socijalista 2007. izašao u javnost sa podacima o honorarima nekih od učesnika.
– Gostovanje Lune plaćeno je 210 hiljada, Amadeus benda 300 hiljada, Goce Tržan, Luisa i JU grupe 260 hiljada, a Van Goga 390 hiljada dinara, sve zajedno oko 22,5 hiljada evra. To je ono što znam sigurno jer sam bio član Organizacionog odbora. Znam koje su cifre, ko je dogovarao i kako je to regulisano, ali ne znam ko je platio jer je sve išlo preko menadžera. Posredovala je neka agencija, a sve je plaćano na ruke, privatnim kanalima – tvrdio je tada Antić.
ISPLAĆENE USLUGE
Dajemo najveće iznose od brojnih koji su isplaćivani bez ugovora preko NU, svake godine za neku od usluga manifestaciji.
2005. godina
– Simpo – Pržar 800 hiljada (od sponzora)
– RTV Fokus 200 hiljada (od sponzora) i 175 hiljada (iz budžeta)
– Sportski savez 50 hiljada (iz budžeta)
– Plutos 50 hiljada (iz budžeta)
– Foto Mladoženja 50 hiljada (iz budžeta)
2006. godina
– Sportski savez 600 hiljada (od sponzora)
– RTV Fokus 360 hiljada (od sponzora)
– RTV Kaktus 130 hiljada (od sponzora)
– Foto Mladoženja 50 hiljada (iz budžeta)
2007. godina
– Sportski savez 650 hiljada (od sponzora)
– UP Vranje 225 hiljada (od sponzora)
– Graver GR 170 hiljada (od sponzora)
– Foto Mladoženja 108 hiljada (od sponzora)
– Plutos 72 hiljade (od sponzora)
Nešto sasvim suprotno rekao je za ove novine te iste godine predsednik lokalnog parlamenta i jedan od članova Organizacionog odbora Nenad STOŠIĆ, iznevši da su menadžeri i diskografske kuće dostavljale paprene ponude, te da su ugovori sa najavljenim izvođačima sklapani direktno sa njima i da su zato njihovi honorari niži za po 20 i 30 odsto. Stošić ovu tvrdnju nikada nije potkrepio nikakvim dokazima.
LOV U MUTNOM
Direktor NU Nebojša VELIČKOVIĆ, koji je sve tri godine bio potpredsednik Organizacionog odbora izjavio je, takođe na jednom „Open deju“ 2007, da novac sa računa ove ustanove, svojeručnim potpisom prebacivao na račune izvođača, te da taj novac neće biti prikazan u završnom računu ove javne ustanove! Naredne godine isti ovaj direktor izjavio je da će sve biti transparentno i da će se sa finansijskim izveštajem pojaviti pred Skupštinom čim bude završen. Kako stvari stoje, izgleda da još uvek sabira i deli.
A koliko je posao sa sponzorima bio javan pisali smo u prošlom broju pa, idemo dalje.
Stanković je istom prilikom izjavio i da je ova manifestacija „čak i previše transparentna“, te da se nešto mora i sakriti od javnosti i podsetio nas da „sve ugovore koje plaća Opština potpisuje predsednik Stojčić“. A od te tvrdnje ne odstupa ni danas.
– Kasa je i tada, kao i sada, bila u rukama socijalista, odnosno gradonačelnika Stojčića, tako da je jasno ko je plaćao honorare izvođačima – precizan je on.
Tvrdio je, u istom tekstu, i da nije isto da li pare „legnu“ na račun pre ili kasnije i da izvođači imaju svoj poslovni rezon koji podrazumeva da uvek nešto mora da im se plati unapred. To je negiralo nekoliko lokalnih izvođača koji su odbili da nastupe upravo iz razloga što on nije želeo da sa njima potpiše ugovore.
Današnji direktor TOV Nebojša STANČIĆ, dodaje da je upravo Stanković, samim tim što je bio predsednik Organizacionog odbora, bio zadužen i za potpisivanje ugovora sa izvođačima.
Ovaj sve to negira, kazavši da se nikada nije time bavio, da ga uopšte nije bilo briga ko će nastupiti kao i da nije pregovarao ni sa izvođačima, ni sa menadžerima.
– Drugi su pratili ko je popularan i koga treba da zovemo, ja o tome ništa nisam znao jer me to nije zanimalo. Nisam imao nikakvog dodira sa finansijama, jer sam bio zadužen za druge stvari – tvrdi danas potpredsednik vranjskog odbora SNS i jedan od kandidata za budućeg gradonačelnika Goran Stanković.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.