,
– Ne mogu da se odbranim od klijenata koji se raspituju kako da naplate svoja potraživanja – tvrdi advokat Mladen Vasić
U poslednje tri godine u izvršnim postupcima sa računa Sportskog saveza skinuto je preko četiri miliona dinara zbog dugova lokalnih sportskih klubova. Potraživanja su na ovaj način namirivali treneri, igrači, prevoznici, ugostitelji, stanodavci, prodavci opreme i drugi poverioci, a kako „Vranjske“ saznaju, to je tek početak agonije. U izgledu su novi sudski postupci, a prvi na udaru će najverovatnije biti muški rukometni klub čiji dugovi se procenjuju na najmanje pet miliona dinara.
IMA TOGA KOLIKO HOĆEŠ
Ovu priču otvorio je zapravo predsednik Sportskog saveza, socijalista Zoran Antić, koji je nedavno izjavio da ne zna kako je moguće da se pare skidaju sa računa Saveza, koji, kao posebno pravno lice, navodno blage veze nema sa dugovima koje su napravili klubovi, te da zato ne bi trebalo ni da ih plaća. Antić takođe tvrdi da njega niko nije obaveštavao o procesima koje su pokrenuli poverioci, da mu nije jasno koji je pravni osnov za skidanje para „od dužnikovog dužnika“, a takođe mu je sumnjivo i to što se u svim izvršenjima kao zastupnik oštećenih javljao advokat Mladen Vasić, inače odbornik Demokratske stranke.
Elem, prema podacima do kojih su došle „Vranjske“, od decembra 2008. pa do novembra ove godine sprovedeno je 112 izvršenja, a sa računa Sportskog saveza skinuto je ukupno 4.272.855 dinara, na ime dugova koje su napravili Dinamo, KK Jug, ŽOK, OK Vranje i OK Mladost.
Prema zakonskoj regulativi, izvršenja se mogu pokrenuti na dva načina: na osnovu priložene izvršne (recimo pravosnažno sudsko rešenje) ili verodostojne isprave (menica, faktura, račun). Šta se, dakle, događalo u konkretnim slučajevima?
Prozvani advokat Mladen Vasić najpre kaže da zakonski osnov uopšte nije sporan, jer je “naplata preko dužnikovog dužnika” regulisana Zakonom o izvršnom postupku. Drugim rečima, kako Sportski savez prebacuje pare klubovima iz gradskog budžeta, on je taj koji je „dužnikov dužnik“. Vasić, međutim, demantuje da je bio zastupnik poverilaca u svim postupcima.
– Zastupao sam većinu, to je tačno, ali ne sve. U tim predmetima ima naplata koje su sprovedene u skraćenom postupku, na osnovu verodostojne isprave, ali je najčešće vođen parnični postupak, održavana su ročišta, tako da je novac naplaćen po pravosnažnosti sudskog rešenja – objašnjava Vasić.
Kako god, on se prvi setio, ali to je već prošlost, pa je pitanje šta će se dešavati u periodu koji je pred nama, odnosno da li su u izgledu novi postupci.
– Ima toga koliko hoćeš. Ne mogu da se odbranim od klijenata koji se raspituju kako da naplate svoja potraživanja od lokalnih sportskih klubova – tvrdi Vasić.
Šta o svemu misle oni koji su na listi dužnika?
Doskorašnji predsednik RK Vranje Zoran Dimitrijević (kaže da je podneo ostavku na funkciju) procenjuje da su ukupni dugovi ovog kluba oko pet miliona dinara, te da polovina otpada na igrače i trenera. Prema njegovim rečima, problem je nastao zbog činjenice da nije bilo dovoljno para, te da su rukometaši ove godine dobili dva miliona dinara manje nego što je bilo predviđeno planom lokalnog budžeta. Kako je i to, međutim, prošlost, pitali smo ga kakva će biti situacija sa budžetskim sredstvima u 2012, budući da dugove valja vraćati iako je klub izbačen iz takmičinja u ovoj sezoni.
– Ne znam i ne interesuje me, mada je glupo da tako nešto kažem. Ali, kada se pogleda šta se dogodilo i šta je uradilo gradsko rukovodstvo sa klubom, onda me stvarno više ne interesuje – kaže Dimitrijević.
FK Dinamo važi za najvećeg potrošača gradskih para namenjenih sportu, ali i za jednog od najvećeg dužnika, jer su, prema podacima do kojih su došle „Vranjske“, preko Sportskog saveza poverioci ovog kluba u poslednje tri godine sudskim putem naplatili blizu 1,5 miliona dinara. Sportski direktor Dinama Dejan Ivanović, međutim, tvrdi da je situacija po tom pitanju trenutno stabilna, a da su problemi nastali u periodu pre nego što je on došao na funkciju.
– Prema izveštaju Radne grupe iz 2008, postojali su ogromni dugovi prema igračima, trenerima, prodavcima sportske opreme i drugim poveriocima, ukupno negde oko pet miliona dinara. Neka potraživanja su bila neosnovana, neka smo uspeli da platimo, a neki su, nažalost, tužili i dobili na sudu – objašnjava Ivanović, dodajući da je situacija ipak teška jer je u klub u poslednje dve godine iz budžeta stiglo 15 miliona dinara manje nego što je bilo planirano.
Kao član Gradskog veća zadužen za sport, ocenjuje da će situacija u ovoj oblasti zbog opšte krize biti još teža u narednoj godini.
– Imam saznanja da će mnogi tužiti klubove i pokušati da se naplate preko Sportskog saveta, posebno poverioci RK Vranje, tako da može ispasti da Dinamo ima najmanje obaveza – navodi Ivanović.
MOLBE I DOGOVORI
Među onima koji su od kraja 2008. do novembra ove godine bili na listi najvećih dužnika je i KK Jug, jer su poverioci u tom periodu naplatili oko 800.000 dinara. Sportski direktor ovog kluba Goran Smiljković takođe je rezigniran situacijom u gradskom sportu, navodeći da je para malo, da je KK Jug trenutno utužen za oko 400.000 dinara (plus 250.000 duga za koji nije poveden postupak), te da se radi o realnim potraživanjima iz poslednje dve sezone.
– Sada smo sve troškove sveli na minimum, svi igrači su iz Vranja i okoline, nemamo ni jednog sa strane – kaže Smiljković, dodajući da bi sa parama koje dobijaju neki drugi klubovi u gradu KK Jug mogao da se plasira i igra u ligi sa Zvezdom i Partizanom.
Nešto bolje vesti stižu iz OK Vranje, koji je takođe bio na listi onih zbog kojih su Sportskom savezu skinuta znatna sredstva. Sekretar Srđan Milić tvrdi da su svi procesi završeni, te da novih utuženja nema.
– Sve što smo imali završili smo, bilo u parničnom postupku, bilo poravnanjem – tvrdi Milić.
Većina sportskih radnika Vranja sa kojima je razgovarao dolepotpisani slažu se da sugestija gradskih rukovodilaca o pronalaženju sponzora nema mnogo smisla u datim ekonomskim uslovima, ali i zbog onoga što se može čuti u javnosti o zbivanjima u Dinamu i RK Vranje poslednjih godina.
– Kad sam otišao kod jednog vlasnika privatnog preduzeća, kazao mi je: Ajdemo na ručak ako hoćeš, pare za klub neću da dam. Vidim šta se radi u gradskom sportu – kaže jedan od sagovornika koji je želeo da ostane anoniman.
Preostaju, dakle, samo pokušaji da se odobrovolje poverioci, što se, na sreću, veoma često i dešava, budući da su žalbe i razvlačenja sudskog postupka besmislena jer su dugovi u najvećem broju slučajeva osnovani i realni. To potvrđuje i Aleksandar Nikolić, predsednik Odbojkaškog kluba Mladost, za koji je Sportski savez zbog tužbe poverilaca sredinom ove godine platio ukupno 237.000 dinara.
– Uglavnom gledamo da se nagodimo sa njima, molimo ih, tako da se nadam da nećemo biti tuženi u narednom periodu. Igrači su takođe delimično isplaćeni, ali se dogovaramo i sa njima kao da to rešimo. Uvek je bilo teško, ali mi se čini da će biti još teže – kaže Nikolić.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.