Kako oplemeniti javne prostore



Skup je održan pred malobrojnom, ali zato većinom mladom publikom, što raduje, jer pokazuje da o ovom gradu i njegovoj budućnosti ipak ima ko da brine



 

U četvrtak, 1. decembra tekuće godine, u Američkom kutku održan je javni razgovor sa holandskom umetnicom Jeanne van Heeswijk, koja je vranjskoj publici predstavila svoje radove pod nazivom „Javni fakulteti“, a koji se bave neiskorišćenim javnim prostorima i time kako građani mogu da ih iskoriste.

Inače, razgovor je bio deo kolaborativnog projekta „U, IZ, KA, ZA – Lokalna i regionalna distribucija kulturnog kapitala“, koji se realizuje kroz saradnju četiri nezavisne organizacije – Centar za nove medije (Novi Sad), Kulturni centar REX (Beograd), STEALTH (Beograd/Roterdam) i Press to Exit (Skoplje), u saradnji sa Narodnom bibliotekom u Boru, Urban In iz Novog Pazara, i Generatorom iz Vranja. Donatori projekta su Fond za otvoreno društvo i Ministarstvo kulture, informisanja i informatičkog društva Republike Srbije.

Skup je održan pred malobrojnom, ali zato većinom mladom publikom, što raduje, jer pokazuje da o ovom gradu i njegovoj budućnosti ipak ima ko da brine.

Inače, radi se o projektu „Javni fakultet“, koji se dešava na neiskorišćenom javnom prostoru, koji se može oplemeniti u pre svega kulturne, ali i druge svrhe od značaja za javnost. Traje četiri dana, po čest sati, u izabranom neiskorišćenom javnom prostoru, i uključuje lokalnu javnost, građanstvo i vlast, kako bi se zapušteni prostor oplemenio. Jeanne van Heeswijk predstavila je uspešne projekte „Javnog fakulteta“ U Šangaju, Roterdamu i Skoplju, pa je na red došlo i Vranje.

-Osnovno je pitanje – kaže Jeanne – kako da ljudi budu aktivni u javnom prostoru, i ko je odgovoran za njega – vlast, ili sami građani? Kako neiskorišćeni prostor optimalno iskoristiti, u korist građana, za razne sadržaje?

U Vranju, gošća je obišla nekoliko neiskorišćenih javnih prostora, za koje smatra da imaju resursa da budu oplemenjeni (kao što je, uostalom, ne tako davno i bilo): izletište Ćoška, bazen „Delfin“, Amam, bivši bioskop „Sloboda“, Dom kulture, nekoliko trgova…

Vranjanci su aktivno učestvovali u razgovoru, i čula su se mišljenja da je ovom gradu potrebna inicijalna kapisla za aktiviranje neiskorišćenih prostora, a da bi ovo veče možda moglo da bude dobar početak. Postavilo se, međutim, pitanje investicija, u gradu u kome privreda simbolično radi, a lokalna vlast je inertna. Pa ipak, smatrali su neki učesnici u razgovoru, „nije sve u novcu“, već je najbitnija dobra volja građana da se i mimo institucija devastiranim javnim prostorima, neiskorišćenim, da neka funkcija, možda i alternativnog sadržaja, kako bi sutra taj prostor mogao i zvanično da konkuriše za neka sredstva za dalji razvoj.

Poentu ovog skupa, uz uzdah je sublimirao poznati vranjski arhitekta – „teško je biti prorok u svom selu, pa eto, treba da dođe neko iz belog sveta, da bi ovde „pogurao“ stvari.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar