,
,
,
IZJAVA NEDELjE:
Slađan Disić, generalni direktor „Simpa“
– Da država omogući dugoročne linije kreditiranja za investicije, koje će biti kao što su na Zapadu.
PČINjSKI OKRUG
Vanredno stanje zbog požara
U poslednjih sedam dana u opštinama Bosilegrad, Trgovište, Surdulica i Vranje izbilo je 36 požara, od čega su 32 ugašena a sa četiri se vatrogasci još bore.
Komandir Vatrogasnog bataljona u Vranju Vedran Tašković navodi da je od 5. novembra u ove četiri opštine izbilo ukupno 118 požara na otvorenom prostoru u kojima su goreli trava, nisko rastinje, borove i jelove šume.
On je naveo da se sumnja da je najveći broj požara namerno izazvan, dok su neki požari prešli na teritoriju Srbije iz Bugarske i Makedonije.
– U ovom trenutku aktivne požare imamo samo u opštini Bosilegrad, kod naselja Gornja Tlamina gde se linija vatre od oko tri kilometra kreće prema mahali Popovci. Ovaj požar je došao iz pravca Makedonije, odakle je prešao državnu granicu – kazao je Tašković.
Prema njegovim rečima, u opštini Bosilegrad od sinoć gori još i kod brdsko planinskog sela Crnotinca, gde postoje saznanja o mogućem izazivaču požara, pa je u to mesto upućena i policija da ispita sve okolnosti, a ponovo se pojavio požar sa druge strane lokacije kod sela Musulj u toj opštini, koji je juče bio ugašen.
Izvoz vredan 146 miliona dolara
Pčinjski okrug za prvih deset meseci ove godine ostvario je izvoz u vrednosti od preko 146 miliona dolara. Prema podacima Privredne Komore Leskovac u odnosu na prethodnu godinu izvoz je povećan 25 odsto.
Dobrila Tašković iz ove privredne institucije kaže da su najveći izvoznici „Simpo“ i „Alfa“ kojima pripada preko 50 odsto celokupnog izvoza iz regiona. Osim u EU vranjske firme izvoze na rusko i tržišta bivših zemalja SFRJ.
Prema njenim rečima od zemalja EU najveći deo robe vranjski proizvođači plasiraju na italijansko i nemačko tržište.
Iz Privredne Komore Leskovac napominju da osim metalne i industrije nameštaja evropsko tržište osvajaju kožarska i obućarska vranjska preduzeća.
Jug Srbije je od izvoza od početka godine prihodovao sa 260 miliona dolara, pokazuju statistike.
(OK radio)
I stranke dužne za grejanje
Među najvećim dužnicima „Novog doma“ su i političke stranke koje neredovno izmiruju račune za grejanje stranačkih prostorija.
Goran Petrović, direktor preduzeća, kaže da su dugovanja do utuženja premašivala 1,5 miliona dinara, jer je samo SPS do pre dva meseca dugovao milion, a DSS i NS po 150.000 dinara.
Dug SPS-a, NS i DSS je kaže Petrović izmiren nedavno, nakon utuženja i blokade stranačkog računa.
Petrović navodi da političke partije i sada imaju po tri neizmirena računa za grejanje, ali da je u odnosu na prethodno dugovanje to ipak zanemarljivo.
(OK radio)
SNS predao peticiju
Vranjski odbora SNS-a predao je danas Skupštini grada peticiju sa 5.961 potpisom građana nazvanom „Za spas gradskog sporta“. Peticijom se zahteva održavanje vanredne sednice gradskog parlamenta, na kojoj će se raspravljati o stanju u vranjskom sportu.
Dejan Tričković, predsednik GrO SNS-a, kaže da stranka predlaže formiranje nezavisne nestranačke komisije kako bi se obelodanili svi problemi koji su doveli do propadanja vranjskih klubova.
– Građani žele da znaju kako se troše pare iz budžeta namenjene sportu – kaže Tričković.
Prema Tričkovićevim rečima, aktuelna vlast ne vodi brigu o gradskim klubovima, nudeći građanima privatizovane teniske terene sa enormno skupim treninzima. Tričković napominje da je jedan od predloga da se izvrše kadrovske promene u Sportskom savezu, koji je preglomazan i koji prema njegovim tvrdnjama troši polovinu izdvajanja za gradski sport.
Prema Tričkovićevim rečima, u ovakvim situacijama Statut grada predviđa da je predsednik Skupštine u obavezi da nakon 60 dana od podnošenja građanske inicijative koju je podržalo više od pet odsto birača, zakaže održavanje sednice.
(OK radio)
Porast nasilja u porodici
Centru za socijalni rad svakodnevno stižu prijave o nasilju u porodici u kojima su najčešće žrtve deca i žene.
Psiholog Milena Jovanović kaže da je dobro što se o tome sve češće govori ali da sve veći broj prijava govori i o tome da nasilje u vranjskim porodicama eskalira.
Prema rečima naše sagovornice slučajeve nasilja prijavljuju komšije, rođaci, ali i žrtve.
– Broj prijava od 2008. drastično je povećan – kaže Jovanovićeva.
Jovanovićeva napominje da su prijave porodičnog nasilja uglavnom anonimne.
– Uzroci porodičnog nasilja su vrlo kompleksni kompleksni, što otežava rešavanje poremećenih porodičnih odnosa – kazala je na kraju Jovanovićeva.
(OK radio)
Vatrogasne ekipe nalaze se i kod planine Besna kobila, na teritoriji grada Vranja, gde je ostalo oko 150 metara vatrene linije od ukupno četiri kilometara koliko je ugašeno tokom vikenda, dok u opštinama Trgovište i Surdulica danas nema požara.
– Procenu štete za sada nemamo, ali mogu da kažem da su požari ostavili iza sebe ekološku katastrofu. Svi požari su izbijali na nadmorskim visinama većim od 1.000 metara, u brdsko-planinskim krajevima. Budući da se požari namerno izazivaju, samo kiša može da ih zaustavi – rekao je Tašković.
Požari u opštini Bosilegrad na jugu Srbije su podmetnuti, ima osumnjičenih, a policijski inspektori su i dalje na terenu, izjavio je danas načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Vranju Dragiša Stanojković.
Stanojković je rekao da su požari koji su zahvatili delove opština Trgovište, Bosilegrad, Surdulicu i Vranje formirali vatreni prsten i dodao da ne veruje da iza svih požara stoji jedan organizator.
– Ne verujem da je neko organizovao paljenje svih požara na jugu Srbije i formiranje tog vatrenog prstena koji se u jednom trenutku pojavio, ali moguće je da izazivanje požara na jednom prostoru motiviše nekoga da to isto uradi na svom prostoru – izjavio je Stanojković.
Kako je naveo, zbog velikog broja požara koji su u jednom trenutku zahvatili opštinu Trgovište situacija je bila kritična tako da je 30. novembra proglašeno vanredno stanje koje još uvek važi.
(Beta/Novi magazin/)
SEDAMNAEST GODINA VRANjSKIH
Na današnji dan pre 17 godina izašao je prvi broj „Vranjskih“. Koštale su jedan dinar, imale dvadeset stranica i izlazile svakog drugog četvrtka. Direktor i glavni i odgovorni urednik Vukašin Obradović, u uvodniku je tada napisao da ćemo opstajati sve dok čitaoci ne odluče drugačije.
Ni tada, ni sada, iza „Vranjskih“ nije stajao niko osim onih deklarisanih potpisima ispod tekstova. „Vranjske“ jedino i mogu da budu takve, jer od te činjenice zavisi naša budućnost. Kupujete nas još, čitate nas još, znači još nam verujete. Dovoljno, imamo razloga da postojimo i dalje.
V. M.
TRGOVINA LjUDIMA
Najviše emigranata dolazi iz Makedonije
Inspektor Boban Arizanović, šef Odseka za strance i suzbijanje trgovine ljudima Policijske uprave u Vranju, kaže da je od januara tri, pa i do četiri puta više emigranata nego 2010. godine.
– Povećan je broj ilegalnih emigranata iz Afrike i Azije, a oni su u Srbiji u većini slučajeva samo u tranzitu, jer hrle ka ekonomski razvijenijim zemljama. Naši operativci redovno izvode policijske akcije na magistralnom putu od Preševa do Vladičinog Hana, ali i na drugim saobraćajnim mrežama, iz pravca Makedonije i Kosova. Akcije obavljamo u saradnji sa regionalnim centrom graničnog prelaza, tako da su pojačane kontrole i na samim carinskim punktovima na ulazu u Srbiju – napominje Arizanović.
Postoji informacija da najveći broj emigranata dolazi preko administrativne linije sa Kosovom, ali inspektor Arizanović demantuje ovaj podatak, tvrdnjom da je svega pet procenata nelegalnih ulazaka u Srbiju na tom području.
– Najveći broj ilegalnih emigranata u Srbiju ulazi preko graničnog prelaza sa Makedonijom. Posebna pažnja operativaca našeg odseka usmerena je na razotkrivanje kanala organizovanog krijumčarenja ljudi sa teritorije Makedonije. Naši podaci su pokazali da je ovaj kanal krijumčarenja najtranzitniji. Postoje dobro organizovani pojedinci i kriminalne grupe međunarodnog karaktera, koji emigrante nelegalno prebacuju sa severa Makedonije, najčešće u Preševo i Bujanovac, odakle im se organizuje tranzit do Banje Koviljače i severa Srbije – objašnjava inspektor.
Jedan od operativaca Odseka za strance i suzbijanje trgovine ljudima u Vranju kaže da je trgovina ljudima jedan od najunosnijih kriminalnih poslova.
– Imamo podatke da se samo za četvoro stranaca može zaraditi i do 2.000 evra. Među uhapšenim licima najviše ima taksista, koji zloupotrebom zanimanja svesno prevoze ilegalne putnike, i za to dobijaju znatnu sumu novca. Najviše vozača je iz Vojvodine, mada nije zanemarljiv ni broj taksista sa juga Srbije – kaže naš sagovornik.
Od početka godine, Policijska uprava u Vranju podnela je 55 krivičnih prijava protiv 101 lica zbog nedozvoljenog prelaza državne granice i krijumčarenja ljudi, od čega je njih 96 lišeno slobode zbog krijumčarenja 315 stranaca.
(„Pravda“)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.