Plate dobre, ali po zakonu



Neću odustati: Stojančić, Pomažu nas i druge opštine iz Pčinjskog regiona: Simonović

– Mi smo u tri navrata, na njihov zahtev, prosleđivali spiskove o visini naših primanja gradskim čelnicima i nikada nismo dobili nikakve primedbe – tvrdi Snežana Simonović



 

Neću odustati: StojančićNakon što je Branimir Stojančić, član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja, nedavno prozvao neke od organizacija osoba sa invaliditetom (OOSI) da nenamenski troše pare iz lokalnog budžeta, u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja „Vranjske“ su prikupile podatke koji govore da stvari nisu tako crno-bele. Ali, krenimo redom.

Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih, Međuopštinska organizacija slepih i slabovidih i Međuopštinsko društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama (MNRO), samo su jednim delom na budžetu. Ta činjenica govori da se podaci o njihovim troškovima moraju razmatrati oprezno, jer iz gradske kase dobijaju sredstva za plate i deo materijalnih troškova, dok ostatak prikupljaju po projektnom principu, odnosno od različitih donatora.

Stojančić tvrdi da rukovodioci OOSI primaju enormno visoke plate (između 30 i 90 hiljada dinara), koje određuju upravni odbori pomenutih udruženja, a ne lokalna samouprava koja im to isplaćuje, kao i da imaju velike meterijalne troškove.

KOLIKE SU PLATE

Na drugoj strani, u statutu Saveza gluvih i nagluvih Srbije, nema informacija o licima koja se u njemu mogu zapošljavati, pa tako u Međuopštinskoj organizaciji rade sekretarka Snežana Simonović (plata 43 hiljade dinara) i Nataša Stanković (plata 25 hiljada).

Pomažu nas i druge opštine iz Pčinjskog regiona: SimonovićU statutu Saveza slepih Srbije, pak, stoji da je rad u toj organizaciji volonterski, ali ga mogu obavljati i profesionalno zaposlena i angažovana lica uz naknadu. U skladu sa tim, sekretarka Međuopštinske organizacije Maja Djorđević zarađuje 45 hiljada dinara, a Nikola Stojanović 40 hiljada.

Na kraju, MNRO nema svoj savez, pa samim tim ne znamo po kojim pravilima oni rade. Ovde su zaposlena tri lica: Verica Stanojković (plata 48 hiljada), Zorica Mladenović (plata 26 hiljada) i Srđan Vasić (plata 28 hiljada).

Što se tiče upravnih odbora, pokazalo se da njih čine članovi udruženja, a u slučaju MNRO to su roditelji članova i dva stručna lica.

– Zarade zaposlenih su u skladu sa Uredbom o koeficijentu za obračun i isplatu plata u javnim službama. Mi smo u tri navrata, na njihov zahtev, prosleđivali spiskove o visini naših primanja gradskim čelnicima i nikada nismo dobili nikakve primedbe – tvrdi Snežana SIMONOVIĆ, sekretarka Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih, koja je na tom mestu već osam godina.

POLITIČKE UJDURME
Gordana Stojanović, sekretarka Udruženje obolelih od multiple skleroze, kazala je nedavno, a Zoran Antić, predsednik GO SPS potvrdio, da ova OOSI boravi u prostorijama koje su vlasništvo te stranke i da plaća kiriju novcem iz gradskog budžeta. Kada se sve sabere, ovo udruženje je za prethodnih devet godina na račun vranjskih socijalista uplatilo 1,94 miliona dinara!
Pomenuta informacija izazvala je pravu lavinu komentara na našem sajtu, a Predrag VUKASOVIĆ, saradnik na beogradskom Institutu za uporedno pravo, smatra da je, formalno gledano, organizacija namenski potrošila novac.
– Lično bih očekivao od SPS – partije moderne levice, kako se ta stranka samoodređuje – veću osetljivost prema potrebama i interesima marginalizovane kategorije građana kakvu predstavljaju invalidi, te da im višak svog poslovnog prostora ustupi besplatno. Ovaj poslovni marifetluk pokreće znatno šire i ozbiljnije pitanje odnosa invalidskih organizacija i sveta politike. Ove organizacije su se u svojim statutima deklarisale kao nepolitičke, ali nisam siguran da njihovi rukovodioci tačno znaju šta je nepolitičnost. Za predizbornih kampanja, u vreme kada je politička elita najotvorenija prema životnim potrebama građana, invalidski aktivisti beže od političara kao đavo od krsta, ali im zato nisu strane poslovne ujdurme kakva je ova – zaključuje Vukasović.

Naglašavajući da sredstva za materijalne troškove ne dobijaju iz budžeta, te da nisu ni predviđena planom za 2010. i 2011. godinu, ona dodaje da je organizacija za te svrhe obezbedila za obe godine isti iznos, oko 132 hiljade dinara, a da kiriju ne plaća jer je vlasnik prostorija koje koristi.

– Naša organizacija je 1975. godine otkupila od JP Novi dom ovaj prostor, koji je uz pomoć tada jake vranjske privrede godinama sukcesivno otplaćivan, za šta postoji i ugovor. Mi smo iz budžeta za 2010. dobili ukupno 1,53 miliona, od čega je za plate utrošeno 1,28 miliona, a za 2011. godinu 1,34 miliona, od čega na plate ide 1,3 miliona. Što se tiče projekata, kroz 2010. i 2011, od UNDP imamo 289 hiljada i od DILS 685 hiljada – navodi Simonovićeva.

Stojančić je potvrdio njene podatke o visini plata i kazao da ova OOSI nije podizala nikakva sredstva na ime materijalnih troškova u tekućoj godini, ali dodaje da ima primedbe na doprinos ostalih opština, tvrdeći da ništa ne doniraju.

Simonovićeva odgovara da to nije tačno i da Opština Surdulica finansira njihov klub u tom mestu, koji koriste i OOSI iz Vladičinog Hana, kao i da Opština Bujanovac učestvuje u prevozu dece, odnosno da plaća tu uslugu prevozniku.  

Kada je reč o Međuopštinskoj organizaciji slepih i slabovidih, situacija je slična. Kako saznajemo od Maje DjORDjEVIĆ, koja je već devet godina sekretarka ove OOSI, oni su iz budžeta za 2010. dobili ukupno dva miliona (na plate potrošeno 1,2 miliona), a za 2011. godinu 1,7 miliona (za plate 1,2 miliona).

– Svoje materijalne troškove sami finansiramo i oni su za prošlu godinu iznosili 280 hiljada, a za ovu 226 hiljada. Kiriju ne plaćamo jer smo u zgradi koja je vlasništvo Saveza slepih Srbije. Što se tiče projekata, u prethodnoj godini nismo ih imali, a u ovoj smo od Centra za interaktivnu pedagogiju Beograda dobili 300 hiljada – precizna je Djorđevićeva.

Stojančić je uzvratio da može da se složi oko visina zarada, ali tvrdi da je ova organizacija za materijalne troškove iz budžeta do sada podigla 150 hiljada.

KLEVETE

Treća OOSI, oko koje je podignuta i najveća buka, MNRO, smeštena je u istoj zgradi gde i prethodna organizacija.

– Mi smo iz budžeta za 2010. dobili 2,82 miliona, od čega na materijalne troškove odlazi 180 hiljada (utrošeno je 104 hiljade), a za plate 1,22 miliona. U 2011. smo iz budžeta dobili 2,28 miliona, za  materijalne troškove ide ista suma kao i prošle godine, s tim što smo do sada utrošili 98 hiljada, a na plate 1,22 miliona. Stojančićeva tvrdnja da smo u prošloj godini dobili 6,62 miliona iz budžeta je najobičnija kleveta. Zloupotreba budžetskih sredstava je krivično delo i postoje organi koji se time bave i baviće se, ali je i kleveta, naročito javna, takođe krivično delo  – poručuje Stanojkovićeva, koja se ovim poslom bavi tridesetak godina.

SPOR OKO DNEVNOG BORAVKA
Finansiranje dnevnog boravka je još jedna tačka razdora između MNRO i Stojančića. Naime, dok on tvrdi da je lokalna samouprava osnovala dva dnevna boravka – za decu OSI pri Centru za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite, te za decu i mlade sa invaliditetom pri MNRO, Stanojkovićeva to demantuje navodeći da je ovaj potonji boravak nastao uz pomoć sredstava Ministarstva rada i socijalne politike.
Stojančić, dalje, kaže da u ovom boravku nema stručnog nadzora, za razliku od boravka koji je formiran pri Centru i u kome radi 35 ljudi svih potrebnih profila, dodajući i da je desetak puta odlazio u boravak MNRO i da tamo nikada nije zatekao nikoga. Stanojkovićeva i to negira, navodeći da on nikada nije došao ni tamo, ni u udruženje, niti je prisustvovao nekoj od sednica UO, potencirajući da lokalna samouprava za boravak u Centru godišnje izdvaja čak 38 miliona iz budžeta.

Od projekata, ona je navela dva, koja su prošla kod Ministarstva rada i socijalne politike: 2010. su za projekat dnevnog  boravka dobili 1,34 miliona, a ove godine za proslavu njihovog jubileja 220 hiljada dinara.

Ostaje nerazjašnjeno zbog čega je Stojančić baš sada pokrenuo pitanje nepravilnosti u poslovanju pomenutih OOSI?

– Ja to pitanje pokušavam da pokrenem još od 2008. godine, kada sam postavljen na ovo mesto, jer sam još tada primetio visoke troškove koje ove OOSI imaju, ali do sada to nisam uspevao da „izguram“ na Gradskom veću. Neću odustati od toga – ističe Stojančić.

Naše sagovornice su nam, sem Stanojkovićeve, potvrdile da su u dobrim odnosima sa Stojančićem i da im nije jasno zbog čega je on ustao protiv njih, kao i da sumnjaju da on možda želi da protežira „svoje“ organizacije, a njih ugasi.

Ono u šta su sasvim sigurne to je da on nema razloga, a ni prava, da ove OOSI ugasi jer ih on nije ni oformio. Stojančić kratko odgovara, da mu to nikada nije ni bila namera.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar