,
Mirjana-Mima Petrović: „Olga i ja“, roman
U Galeriji Narodnog univerziteta, u petak 18. novembra, održana je promocija romana „Olga i ja“, autorke Mirjane-Mime Petrović, profesorke francuskog jezika. Ovo je, inače, drugi roman Petrovićeve, a na promociji knjige govorili su direktor NU Nebojša Veličković, kao izdavač, profesor Jovan Janjić, recenzent, profesorka Nela Dimitrijević, lektor, i autorka Mirjana Petrović.
– Posle knjige „Slutnja“ (2009) – istakao je u recenziji prof. Jovan Janjić – knjiga „Olga i ja“ drugo je ostvarenje Mirjane-Mime Petrović. Ona njome pokazuje da sve sigurnije ulazi u književne vode.
– I u ovoj knjizi – nastavlja Janjić – autorka je na terenu na kome je bila i u prvcoj – porodica, porodični odnosi, zalaganje da ti odnosi budu harmonični i ljudski topli. Ovde je priča o tri generacije u jednoj široj građanskoj porodici – unuka, otac, majka i maćeha, bake i deke, ujak – data kroz sećanje jedanaestogodišnje devojčice, označene u knjizi kao JA, odnosno MINA.
PROFILMirjana-Mima Petrović rođena je 8. marta 1952. godine u Dimitrovgradu. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Vranju. Ljubav prema francuskom jeziku, deci, ali i okrenutost lepoj reči, odveli su je u Beograd na Filološki fakultet. Rano se zaposlila, kao profesor francuskog jezika, prvo u vranjskoj gimnaziji, pa u Gimnaziji u Vladičinom Hanu, kasnije u Enomomsko-trgovinskoj i Tehničkoj školi u Vranju. Trenutno je na mestu direktora Osnovne škole za obrazovanje odraslih u Vranju. Udata je i majka dvoje dece.
Inače, siže ove uzbudljive priče je: majka devojčice na samrti ostavlja joj poruku da voli svog oca i ženu kojom on posle treba da se oženi. Tako i biva. Velika ljubav između devojčice i maćehe do koje dolazi (suprotno situaciji koju srećemo u poznatoj bajci o Pepeljugi) nailazi na žestoko protivljenje bake po majci, koja ne može da zamisli da na mestu na kome je bila njena kći sada bude neka druga žena. I tu nastaju sukobi koji remete dotadašnje harmonične odnose u porodici. No, kraj je ipak srećan.
-Autorka – kaže recenzent knjige – preuzima ulogu naratora (priča je u Ich Formi) i iz perspektive sećanja odrasle osobe, čije je ime zvučno slično njenom (Mina), kazuje priču od niz epizoda (koje bi mogle biti i posebne priče), i tako vaja stožerni lik ovog kazivanja, lik devojčice. Na taj način pojačava prisnost među akterima priče i postiže veću uverljivost onoga o čemu pripoveda.
-Posebno umešno – kaže dalje Janjić – motivisano, sa izvanrednim poznavanjem psihologije deteta, građen je lik devojčice. Naslikani su svi prelivi njenih osećanja, sva njihova promenljivost – od sreće i radosti do duboke tuge i žalosti. Uverljivosti i životnosti ove proze, topline koja iz nje zrači, svakako doprinose i detalji iz biografije autorke koje ona umetnički transponuje i utkiva u svoje pričanje.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.