– Iako smo ponovo registrovali FK Radnički, koji okuplja romsku omladinu, kod Ministarstva omladione i sporta u Beogradu, po rešenju 661-02-71/2010-03, od 21. aprila 2010. godine mi i dalje postojimo samo na papiru. Obavestili smo pismenim putem, zahtev smo zaveli u pisarnici, čelnike grada i gradonačelnika Miroljuba Stojčića, ali od toga nikakve vajde, ne takmičimo se, a romska omladina prepuštena je ulici – kaže za „Vranjske“, Rama Mamutović, predsednik FK Radnički.
Klub je održao vanrednu Skupštinu, doneo novi Statut, izabrao rukovodstvo i održao sednicu Upravnog odbora. Već drugu sezonu se ne takmiči jer gradske vlasti i Sportski savez za njih nemaju sluha. Klub je ugašen zbog nedostatka para i prestao je da se takmiči u Pčinjskoj okružnoj ligi 2005, iako je na polusezoni zauzimao prvo mesto.
-Imamo pravo da sumnjamo da je to politička odluka jer SPS godinu dana ranije nije dobio na izborima, a Romi iz Vranja i okoline više nisu bili njihovo uporište u glasačkom telu – ističe Mamutović.
Vranjski Romi nisu se mirili sa gašenjem kluba koji postoji od 1949. godine, prvo pod imenom FK Ali Šukrija, a potom FK Radnički.
-Na Skupštini je 271 navijač potpisao „Peticiju Roma Vranja“ gde se zahteva povraćaj poslovne prostorije FK Radnički u Ulici Trg Slobode broj 26 ili u zgradi koju svi u Vranju i u Gornjoj čaršiji znaju kao „Belo jagnje“ – navodi Mamutović.
Klupsku prostoriju u Gornjoj čaršiji vranjski Romi su držali od 1979. godine. Radio je klupski bife, a tu se su okupljali članovi, navijači i simpatizeri.
„Klub je imao prihode koji su mu bili neophodni za takmičenje, ali i poslovne prostorije za ekonomat i održavanje sastanaka igrača i navijača. Ove klupske prostorije su bile jedino mesto gde su se okupljali Cigani u opštini Vranje“ – kaže se u Zahtevu prosleđenom SO Vranje.
Ekonomat kluba su, navodi Mamutović, privremeno iselili funcioneri opštine Vranje u baraku kod Gimnazije u parku, kako bi privremeno smestili proterana lica sa Kosova i Metohije.
-To se nešto nenormalno odužilo, oko pronalaženja normalnog smeštaja romskoj porodici proteranoj sa Kosova i Metohije. To je stvar opštine, odnosno sada Grada Vranja – ističe Mamutović.
U Zahtevu Skupštini grada, izričito se navodi da „FK Radnički Vranje, u kome su brojni igrači iz nacionalne manjine Roma, zahvaljujući Sportskom savezu Vranja isključen je iz finansiranja – dobijanja sredstava iz budžeta za rad jedinog romskog kluba na teritoriji Pčinjskog okruga, gde trenutno živi preko 13.000 Roma, po popisu iz 2002. godine“.
U Zahtevu i Peticiji se izričito zahteva da klub otpočne sa radom, a za to su potrebne prostorije. Traži se novac iz budžeta grada Vranja za takmičenje, za prevoz i plaćanje službenih lica. Takođe, i garancije da će klub igrati svoje utakmice na Gradskom stadionu u Šaprancu.
-Budući da su se Romi u Vranju organizovali i svojim sredstvima oživeli klub, molimo Gradsko veće da odmah iseli u adekvatan prostor proterane sa KiM, koji su privremeno smešteni u naše klupske prostorije – kaže se u Zahtevu.
Mamutović navodi da najveći broj Roma u Gornjoj čaršiji „živi“ za Radnički.
-Napominjemo da je klub imao celokupan inventar za bife koji je pokraden. Mi znamo ko je dozvolio, a ko odneo-uzeo inventar kluba u najvećem delu. To ćemo prijaviti nadležnim državnim organima. Moramo da istaknemo da nemamo mnogo strpeljnja i zato još jednom molimo nadležne u gradskoj vlasti da nam oslobode prostoriju u zgradi „Belo jagnje“ koju su njihovi prethodnici nacionalizovali od bivšeg vlasnika Emina Šerifovića, vranjskog Roma– izričit je Mamutović.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.