Gore nego Petog oktobra



Zoran Antić tvrdi da je direktor Uprave Banje Nebojša Stojanović glavni uzrok koalicionog nesporazuma između socijalista i novosrbijanaca. Slobodan Nešić za to vreme nema šta da poruči javnosti



 

Poremećaji u lokalnoj vladajućoj koaliciji, viđeni na sednici gradske Skupštine krajem prošle nedelje, imaju dublje korene i, čini se, još dublje moguće posledice. Skupštinu su, prilikom glasanja o daljoj sudbini Aleksandrovačkog jezera, napustili opozicioni odbornici Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke, ali i članovi vladajuće Nove Srbije (koja je partner socijalistima), pa čak i oni njihovi odbornici koji su u parlamentu već napustili tu stranku. Uzrok za napuštanje sednice nije bio, kako se moglo pretpostaviti, nezadovoljstvo predloženim rešenjima za Aleksandrovac, mada i to nije daleko od pameti, nego položaj Nove Srbije u vlasti. A on je godinama unazad u najmanju ruku nezahvalan. NS mnogo daje, a malo dobija, a sada je i to malo dovedeno u pitanje.

STEND BAJ

Prema nezvaničnim, ali vrlo pouzdanim podacima, svi koje je NS partijski zaposlila u vranjskim javnim preduzećima, a ima ih četvoro(!), istovremeno su dobili otkaz, vlast je odjednom iz svih oružja napala i Upravu Banje, pa je reakcija Nove Srbije u vidu izlaska iz parlamenta bila nekako i očekivana. Međutim, danas akteri čitave priče spuštaju loptu, laviraju između raznih mogućnosti, traže častan izlaz, ali, situacija nije ni malo poboljšana. SPS, pokretač čitave priče, pravi se kao da se ništa ne događa, u NS-u još merkaju svoju poziciju, a ostali oštre sablje svojih zahteva čekajući razrešenje problema. Slobodan Nešić, predsednik GrO Nove Srbije, kaže da ova stranka nema nikakve informacije za medije.

IGOR ANDONOV
SA SPS SAMO NAPISMENO
U DS-u mirno posmatraju aktuelni sukob na koalicionoj levici, i čekaju da vide „kako će se prema nastaloj situaciji odnositi koalicioni partner, SPS“. Potpredsednik GrO DS-a u Vranju igor Andonov ističe da demokratama NS nije koalicioni partner, jer nemaju nikakav međusobni ugovor. NS je, dakle, problem SPS-a.
– Poučeni nekim ranijm uskustvima, kada je kod SPS-a danas nešto bilo crno a sutra belo, tražili smo da napismeno dobijemo način prevazilaženja ove krize.

– Nemamo nikakav sukob u koaliciji još, na stend baju smo. Videćemo da li će nešto biti – jezgrovit je Nešić, u odsustvu poslanika Mojsilovića, koji pa mora da bude u Beogradu, na Skupštini

Nova Srbija je sa svojih sedam (sada pet) odbornika tako ojačala SPS da su socijalisti mogli ladno da traže mesto gradonačelnika, iako su bili slabili partner u koaliciji prilikom njenog formiranja (SPS – 13, DS-16 odborničkih mesta). Za ovakvo ponašanje Nova Srbija je dobila nekoliko mesta, po internom koalicionom sporazumu sa SPS i sve je, do danas, išlo kako – tako. Za razliku od nekoliko prethodnih sličnih situacija, ovoga puta su demokrate iskulirale čitavu priču, pa su socijalisti ostali sami, budući da je opozicija podržala NS, nagoveštavajući tako predizborno grupisanje koje se aktuelnoj vlasti baš mnogo ne dopada.

Poslednjih meseci, tri su ključna momenta koja su prelila čašu. Prvo, državno subvencionisano zapošljavanje pripravnika potpuno je zaobišlo ovu stranku. DS i SPS dobili su tada po 25 radnih mesta, URS 15, a Nova Srbija – ništa. Nula. Kao da je to malo, u novom obdaništu, „Čaroliji“, zaposleno je 28 novih radnika, ali ni jedan iz NS-a. Opet nula. Pa idi ti sad teraj nekoga da sakuplja glasove za tebe, kad ne možeš dete da mu zaposliš ni kao ložača u obdaništu. A kažu i da se SPS osilio, da su kasnili na dogovorene sastanke, stalno obećavali a ništa ispunjavali, i tako. Sa druge strane, stalni pritisci na Upravu Banje, koja je pod kontrolom NS-a, ovih dana dobili su na zamahu. Najpre je „Vodovod“, znači Stojan Dimčić, blokirao račun Uprave Banje, priča se za vrednost od oko tri miliona dinara. Potom Distribucija, znači Zoran Knežević, zbog duga je isključila struju Upravi, a potom je jedina banjska gradska firma ostala i bez telefonske veze.

– Da nam se smeju Banjčani, da svi pričaju da smo nesposobni i struju da platimo – kažu u Upravi.

OTPUŠTANjA
Prema nekim informacijama iz NS-a, četiri člana ove stranke otkaze privremenog ugovora o radu dobilo je gotovo istovremeno, sat vremena pre održavanja Skupštine. No, direktori preduzeća o kojima je reč demantuju ovakva dešavanja. Direktor „Vodovoda“ Stojan Dimčić, baš kao i direktor Radničkog Nebojša Veličković, tvrde da su ljudi o kojima je reč iznenada otišli, istovremeno, na godišnji odmor. Jedino direktor „Komrada“ Dejan Ilić priznaje da su dva člana NS-a dobili otkaz ugovora o radu, zbog smanjenog obima posla.
– A taj za koga vi pitate još pre ovoga je na bolovanju – kaže Ilić.
Direktor RTV Vranje Zoran Veličković potvrdio je informaciju da je NS-u blokiran račun za nešto više od 120.000 dinara, ali po sudskoj odluci.
– Mi smo tužili najveće dužnike, prvo SPS, na NS i DSS. Sada je sud odlučio da se dugovanja prvo naplate od NS-a – kaže Veličković.
Pa kako to, da je prvo tužen SPS, a prvo blokirana Nova Srbija?
– Mi ne možemo uticati na rad sudova – veruje Veličković.   

BLOKADA RAČUNA

Da zlo bude veće, duga iz 2008. godine za izbornu kampanju od 120.000 dinara setio se i Zoran Veličković, znači RTV Vranje, pa je i on  blokirao račun Nove Srbije. Ali, pošto ni ove mere nisu bile dovoljne da se rukovodstvo Nove Srbije urazumi, dakle da ništa ne dira i strpljivo trpi radnju, pred zasedanje Skupštine, rano ujutru, sva četiri člana Nove Srbije koja su po partijskom sporazumu zaposlena u javnim preduzećima (po jedan u Vodovodu i Narodnom univerzitetu, i dvoje u Komradu), dobila su usmeni otkaz, a dan kasnije istovremeno uručen im je i pismeni otkaz (vidi okvir).

– To ni Hiter nije radio. To ni 5. oktobra nije bilo – rezignirani su u Novoj Srbiji.

I, ništa više.

Ni u SPS-u nemaju mnogo komentara na novonastalu situaciju. Predsednik GrO  stranke Zoran Antić kaže da se u koaliciji ništa posebno ne dešava, da su na delu uobičajene trzavice, koje se „moraju dnevno gutati“, kao u svakoj koaliciji. Po njemu, za sve je kriv direktor Uprave Banje Nebojša Stojanović, koji pokušava da „igra svoju igru“, što je „nerealno“.

– On mora da rešava svoje probleme, nećemo mi da mu ih rešavamo. Ovde nema političke pozadine, nego su u pitanju lične sujete i bolesne ambicije. Odnosi su sasvim korektni, i nemamo mi šta da se dogovaramo, kad smo se već sve dogovorili pre tri godine – kaže Antić, uz napomenu da ne očekuje nikakave dalje probleme oko koalicije ili održavanja kvoruma na skupštini.  

IMA KVORUM, NEMA KVORUM

Ali, kvorum je i prošlog puta bio problematičan. Dejan Stanojević, šef vranjskog DSS-a, kaže da je lično brojao prisutne odbornike posle izlaska NS-a, SRS-a i DSS-a iz Skupštine, i da ih je bilo 32 (kvorum je 33 od 65 odbornika). On je za govornicom opomenuo na to, pa je skupština imala dvosatni prekid pre nego što je većina navukla tog jednog neophodnog odbornika. Stanojević odbija tvrdnje da je dobio ponudu SPS-a da odmah uđe u vlast umesto NS-a, i da je to galantno odbio.

– Postoje samo nezvanične ponude, i od SPS-a i od DS-a, ali mi tri meseca pred izbore svakako nećemo ulaziti u vlast. Imamo protokol o saradnji sa SPS-om, a do 1. novembra mora da se zna da li je to predizborna koalicija, ili će svako ići zasebno pred birače. Ne verujem više ni potpisanim dogovorima, a kamoli na reč – kaže Stanojević.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar