,
IZJAVA NEDELjE
Masimo Savić, muzičar
– Znaju ljudi ovde u Vranju da nismo došli iz susednog sela već pravo iz Zagreba i nakon sedamnaest sati putovanja održali koncert kojim sam prezadovoljan, a vidim da je to prepoznala i publika.
„Danas“
Putarske firme Nibens grupe „Niš“, „Vranje“ i „Kragujevac“ podnele su Privrednom sudu u Beogradu program za reorganizaciju tih preduzeća, rečeno je danas u Samostalnom sindikatu putara Srbije. Većina banaka i ostali finansijski poverioci Nibensa su se saglasili sa programom, koji treba još da odobri Privredni sud, rekla je predsednica Samostalnog sindikata putara Srbije Sonja Vukanović. Plan predviđa, prema njenim rečima, otvaranje novih računa putarima u cilju nastavka poslovanja bez dugova kako bi mogli da se izmire dugove bankama na starim računima preduzeća Nibensa.
„Pošto račune neće da odblokiraju ovo bi bilo najbolje rešenje, a tako bi se izbegao i stečaj“, rekla je Vukanovićeva.
Preduzeće Nibensa „Bačkaput“ još nije dobilo ni jednu zaostalu zaradu, kazala je ona navodeći da su radnici preduzeća za puteve „Beograd“, „Niš“ i „Kragujevac“ dobila po jednu zaostalu mesečnu zaradu, a putari „Vranja“ jednu i po platu.
BAT
Novi generalni direktor fabrike BAT Vranje, od 1. septembra biće Mihal Serkies, saopšteno je iz te kompanije. Kako se navodi u saopšetnju BAT-a, dosadašnji direktor fabrike u Vranju bio je Dragan Mladenović. Dodaje se da je Serkies, po nacionalnosti Poljak, a u BAT zaposlen sedam godina. Pre dolaska u Vranje, bio je na poziciji menadžera upravljanja kvalitetom proizvoda u fabrici u Poljskoj. „Srbija je za BAT veoma važno tržište u jugoistočnoj Evropi i do sada smo uložili više od 115 miliona evra u fabriku u Vranju“, kazao je Serkies.
(Emg)
BRUCOŠI
Na Učiteljskom fakultetu i Visokoj školi primenjenih strukovnih studija (VŠPSS) u Vranju, u septembarskom upisnom roku ostalo je još 65 slobodnih mesta.
U drugom upisnom roku Učiteljski fakultet u Vranju, na Učiteljskom smeru, ima četiri slobodna budžetska i 20 mesta za samofinansirajuće studente. Na Vaspitačkom smeru ovog fakulteta ostalo je još deset slobodnih mesta za samofinansirajuće studente.
Na Učiteljskom fakultetu školarina za samofinansirajuće studente je 60.000, a na Visokoj školi 50.000 dinara po godini studija.
(Tanjug)
VLADIČIN HAN
U Vladičinom Hanu počela je rekonstrukcija centralnog trga za čiju je adaptaciju uloženo oko 50.000 evra iz opštinskog budžeta.
Nenad Mitrović, predsednik opštine kaže da je rok za završetak radova 11. septembar.
Nakon uređenja, na trgu će biti održavane kulturne manifestacije, koje organizuje ova opština.
(OK Radio)
PLATE
Prema podacima leskovačkog Odeljenja republičkog Zavoda za statistiku, prosečna zarada u Vranju isplaćena u julu ove godine bez poreza i doprinosa iznosila je 29.597 dinara. Dragan Krstić iz ove institucije kaže da su građani Pčinjskog okruga u proseku prethodnog meseca zaradili 29. 690 dinara.
Prema njegovim rečima julske zarade u Pčinjskom okrugu u odnosu na junske niže su za šest odsto, a razlika između regiona na severu i onih na jugu premašuje deset hiljada dinara. Najveći prosek u julu kao i prethodnog meseca ostvarila je surdulička opština, 33.648, a najniži opština Vladičin Han 23.626 dinara.
Prosečna neto zarada u Srbiji u julu iznosila je 39.127 dinara, saopštio je republički Zavod za statistiku.
(OK Radio)
„Uhapšeni vlasnik Nibens grupe Milo Djurašković je sklopio nezakonit ugovor sa firmom ‘Borovicom transport’ na osnovu kojeg su unapred založena sredstva ‘Bačkaputa’, koje to preduzeće potražuje od vojvođanskog Fonda za kapitalna ulaganja za razne obavljene radove na teritoriji Vojvodine“, rekla je Vukanovićeva.
Putarska preduzeća Nibens grupe duguju banakama oko 130 miliona evra, a ukupno duguju oko 170 miliona evra.
Samostalni sindikat putara Srbije i putari Nibensa traže isplatu svih zaostalih zarada, a ne samo za april, kao i utvrđivanje odgovornosti nadležnih organa i pojedinaca koji su dozvolili Nibens grupi da se prezaduži i ostavi radnike na „cedilu“.
Djuršković i sedam rukovodilaca u putarskim preduzećima iz Nibens grupe, uhapšeni su pre tri meseca pod sumnjom da su od 2007. do 2010. izvlačili novac iz kruševačke fabrike maziva FAM preko drugih firmi koje su u Djuraškovićevom vlasništvu.
Šteta naneta FAM – u procenjena je na više od 32 miliona evra.
(Tanjug)
KOSOVSKA BLOKADA
Milionska šteta
Blokada izvoza robe na Kosovo najveću štetu već je nanela malim i srednjim preduzećima, ali i velikim kompanijama poput „Simpa“, a u nekim preduzećima već su primorani da iz ovih razloga smanje broj uposlenih radnika.
Mesečni gubici u samo sedam preduzeća iz sektora srednjih preduzeća iz Preševa i Bujanovca, već sada iznose oko 600.000 evra, procene su iz Razvojne agencije za Bujanovac i Preševo.
Dželal Hasani, direktor Razvojne agencije za Danas kaže da za „neka preduzeća postoji veliki rizik da budu zatvorene, a neke će drastično smanjiti obim posla s obzirom da naše lokalno tržište ne zahteva toliki obim proizvod, koliko te firme mogu da proizvedu“.
– Ovo je procena koja je napravljena samo u sektoru srednjih privrednih kolektiva, pa sveukupno od embarga na plasman robe na Kosovo ona iznosi sasvim sigurno već sada oko million evra – navodi Hasani.
– Kompanija „Fluidi“ za proizvodnju sokova, koja izvozi i u EU i SAD mesečno gubi i do 400.000 evra jer je više od pedeset procenata odsto sokova prodavala na kosovskom tržištu – ocenjuje za Danas menadžer Bujar Mustafa. „Pedeset odsto radnika smo već otpustili pa je ozbiljno dovedeno u pitanje dalje funkcionisanje naše kompanije, ocenjuje Mustafa.
Trgovinsko preduzeće „Elhan komerc“ iz Bujanovca, koje je na Kosovu plasiralo građevinski materijal velikih firmi iz Srbije, primorano je da traži partnere iz okolnih zemalja kako ne bi u potpunosti prestalo sa plasmanom robe na Kosovo.
– Našem preduzeću je nanesena velika šteta, zato što poslednjih mesec dana nismo uspeli ništa da plasiramo na Kosovu, tako da je šteta neprocenjiva za nas, koji plasiramo tuđe proizvode, ali je još veća šteta za proizvođače građevinskog materijala iz Srbije – navodi za Danas vlasnik „Elhan komerca“ Nedžad Beljulji.
(Danas)
ALEKSANDAR VUČIĆ, SNS
Nikolić bi rešio sve probleme
– Mi moramo da nastavimo s politikom da je Kosovo deo Srbije i da zaštitimo naš narod tamo, ali ne i da odustanemo od evropskog puta. Podsećam da je SNS bila optužena da svojom politikom želi da poništi kandidaturu Srbije za članstvo u EU, a sada predsedniku Republike taj evropski put izgleda da nije baš previše važan – ocenjuje u razgovoru za Danas zamenik lidera naprednjaka Aleksandar Vučić, koji je tokom posete Vranju najavio početak predizborne kampanje SNS.
Šta bi SNS uradila da je na vlasti umesto Borisa Tadića i DS, kako biste reagovali na vrlo jasne poruke koje je uputila nemačka kancelarka Angela Merkel?
– Za mene je nemoguće da odgovaram na pitanja šta bismo uradili u 89. minutu utakmice, a već gubimo sa 0:3, pa sad kao treba da preokrenete u pobedu od 4:3. Nije moguće i nije realno da odgovaram na ovakvo pitanje. Ali, ako me pitate šta bi u ovom trenutku bilo najbolje, mislim da je predsednik Republike trebalo da pozove sve predstavnike važnih političkih partija na razgovor, a to bi Tomislav Nikolić sasvim sigurno uradio da je na njegovom mestu. U tom razgovoru bi trebalo da se postigne jedinstven stav o zajedničkom nastupu prema celokupnoj međunarodnoj zajednici. Ako bismo svi izašli s jedinstvenim stavom i pokazali da nema slabih karika u Srbiji na koje mogu da računaju, taj odnos bi bio drugačiji. Ponavljam, moramo da zaštitimo srpski narod na Kosovu i institucije na severu pokrajine, ali istovremeno moramo da idemo ka Evropi. U protivnom, ako bismo napustili taj evropski put, nećemo imati ni novih investicija, ni novca za reprogram kredita, a otvorilo bi se još milion drugih problema.
Kako će SNS, ukoliko pobedi na izborima, rešavati problem Kosova, što očigledno postaje „pitanje svih pitanja“?
– Do promene vlasti će sigurno doći, jer prema najnovijim istraživanjima naša prednost u odnosu na DS je oko osam procenata, a na jugu Srbije mnogo veća. Što se tiče Kosova, naša poruka je jasna – mi ne odustajemo od dela naše teritorije, ali bismo prethodno pozvali sve naše političke protivnike i usaglasili jedinstven stav, s kojim bi nastupili pred domaćom i međunarodnom javnošću.
Kako tumačite posetu hrvatske premijerke Kosovu odmah nakon što je ovde boravila Angela Merkel?
– Mislim da je poseta Jadranke Kosor pažljivo planirana i jedino što ujedinjuje Prištinu i Zagreb jeste mržnja prema Srbiji i Beogradu.
(Danas)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.