,
Već na prvom sastanku Organizacionog odbora, na iznenađenje svih prisutnih, prezentujući budžet festivala, direktorka ove ustanove traži dodatnih 400.000 dinara, mimo onih 500.000 dinara koje joj je projektna komisija već odobrila
Lokalni ministar za kulturu Zoran Najdić, tvrdi da je v.d. direktora Javne ustanove (JU) Škola animiranog filma (ŠAF) Snežana Trajković, pokušala da, nakon odobrenih 500.000 dinara, iznudi dodatno finansiranje od još 400.000 dinara za festival „Zlatni puž“ (19-25. avgust). Najdić je zbog toga, u pismu koje je uputio direktoru festivala Miroslavu Simonoviću, zatražio njeno izuzimanje iz dalje organizacije. Trajkovićeva je uzvratila pismom članovima Organizacionog odbora festivala u kome proziva Najdića za pritisak, navodeći da nema nameru da se odrekne ni dinara. U sukob su, potom, iz pozadine uvučeni socijalisti Zoran Antić, indirektno, i Branimir Stojančić, sasvim direktno.
SUPER MOĆ
Grad Vranje i republičko Ministarstvo kulture, odobrili su Trajkovićevoj putem sufinansiranja, 500.000 dinara, a ona je preko sponzora i Resurs centra Ministarstva omladine i sporta došla do još 100.000, odnosno 80.000 dinara. Kako je zaključila da je to nedovoljno, obratila se Draganu Spiriću, pomoćniku gradonačelnika zaduženog za finansije, zatraživši dodatnih 400.000 dinara, novac koji ŠAF-u pripadaju po budžetu, i tu sumu dodala u troškovnik festivala. Spirić, iako nam je u telefonskom razgovoru obećao, nije odgovorio na pitanja koja smo mu u vezi sa tim poslali elektronskom poštom.
I POSLE MIKIJA, MIKI
Otkud ponovo Miroslav Simonović u celoj priči? Objašnjeno nam je da je to zbog toga što je prilikom pravljenja budžeta za 2010. godinu ŠAF još uvek radio po starom i da ga je na to mesto imenovao tadašnji Upravni odbor, koga su činili prisni prijatelji Miroslava Simonovića: hirurg Vukašin Antić, nekadašnji direktor „Zavarivača“, Srboljub Vasiljević, firme u kojoj je Simonović radio kao mašinbravar pre nego što je postao stručnjak za animirani film, gazda televizije „Fokus“, Dragan Mladenović Bucko, koja i dalje radi iako nema frekvenciju, i još dva člana kolektiva.
Novi članovi UO su: Jelena Veljković, istoričarka umetnosti (DS), Slobodan Nešić, advokat (NS), Jelena Marinković, Kancelarija za mlade (G17) i dva člana iz kolektiva.
Najdić je ovo prokomentarisao ljutitom tvrdnjom da u trenutku kada ŠAF još uvek nije bio JU, upravo on omogućio njegovo funkcionisanje upravo zahvaljujući sufinansiranju putem konkursa, kada je Trajkovićevoj konkursna komisija odobrila traženih 500.000 dinara, što je 25 posto više nego prošle godine.
– Već na prvom sastanku Organizacionog odbora, prezentujući budžet festivala, ona traži dodatnih 400.000 dinara, koji su, inače, već obuhvaćeni iznosom koji je komisija odobrila. Na iznenađenje prisutnih, ona je na jeftin i providan način pokušala da iz gradskog budžeta za istu manifestaciju dobije novac dva puta, što nikako nije u skladu sa zakonom. Kada sam odreagovao, a potom uputio i zvanično pismo Simonoviću, direktoru festivala, u kome tražim njeno izuzeće iz dalje organizacije, pisala je članovima Organizacionog odbora u kome, između ostalog, stoji da ja imam „super moć rasute pažnje“ kao i da organizujem bar dve manifestacije: „Stari dani“ i „Borina nedelja“ koje skoro u celosti finansira Grad. Neću komentarisati njene procene mene kao čoveka, ali ću zbog poreskih obveznika, kojima sam dužan da podnesem izveštaj o svakom potrošenom dinaru, reći da ne organizujem ja ove manifestacije, nego Grad Vranje i nije tačno da ih skoro u celosti finansira Grad, već polovinu sredstava obezbeđujemo od sponzora, a o svemu tome postoje finansijski izveštaji – jasan je Najdić.
Direktorka, pak, u prvi plan ističe animozitet prema njoj i nerazumevanje koje je ministar pokazao prema festivalu, nazivajući „gnusnom neistinom“ njegovu tvrdnju da je finansiranje ŠAF za 2011. godinu bilo ugroženo, dodajući da je budžet festivala povećan samo za 10 posto.
– Najdić je raspisao konkurs da bi pravno ustrojio manifestacije koje bi da organizuje, a oformio je komisiju kako bi druge ustanove kulture plaćale njegove aktivnosti. Čak mi je i sugerisao da ne apliciram za sredstva predviđena za projektno sufinansiranje – podvlači Trajkovićeva.
SUPER NEMOĆ
Najdić ovo naziva običnim podmetanjem i navodi da je Trajkovićeva preko supruga, socijaliste, tražila od Branimira Stojančića da se preko ove stvari što pre pređe, što ovaj oštro negira.
– Nakon dobijanja pisma od Trajkovićeve, kontaktirao sam je, a potom i Najdića, i tražio da popričamo i da me upoznaju sa problemom tražeći od oboje da „spuste loptu“. Ne kao sekretar SPS, već kao član konkursne komisije. Pre toga me Trajkovićeva nije kontaktirala, niti tražila da na nekoga vršim pritisak, a pogotovo ne na Najdića jer je poznato da delimo iste stavove po pitanju finansiranja kulture – kaže Stojančić.
Trajkovićeva ne ostaje dužna i optužuje Najdića da se tajno sastaje sa Simonovićem i to nakon promena za koje se kao demokrata najupornije zalagao.
TROŠKOVNIK
U okviru festivala „Zlatni puž“ biće održan Svetski festival dečjeg animiranog filma (SVEDFAF), drugi po redu, na kome će biti prikazani filmovi iz Srbije, Hrvatske, BiH, Ukrajine i Indije i osma Internacinalna dečja radionica animiranog filma (IDRAF). Direktorka je za svečanu večeru predvidela 90.000 dinara, ali je na Najdićevu primedbu da je tokom „Borine nedelje“ za svih sedam večera sa po osmoro ljudi potrošeno toliko novca, odustala od ove ideje; za honorare učesnika i smeštaj 740.250 dinara – za Vesnu i Borivoja Dovnikovića iz Hrvatske i Penča Kunčeva iz Bugarske po 300 evra, Stevicu Živkova, Rastka Ćirića i Sašu Lorteka iz Srbije po 100 evra; za promotivni materijal 99.000 dinara, putne troškove i hranu 233.000 dinara, a za nešto što je nazvano „ostali računi“ 25.000 dinara.
Podsećamo, februara ove godine na 76. sednici Gradskog veća usvojen je nacrt Odluke o osnivanju JU ŠAF, što je moralo biti učinjeno jer novi zakoni o udruženjima i o kulturi to nameću. U martu su odbornici gradske Skupštine usvojili ovu odluku i doneli rešenje o imenovanju privremenih organa, da bi 14. jula na 29. sednici Skupštine odbornici doneli Rešenje o davanju saglasnosti na Statut JU ŠAF. Pre toga, Miroslav Simonović, u slobodnom vremenu direktor festivala i član Organizacionog odbora, penzionisan je sa SSS i zvaničnom platom od 57.000 dinara, u trenutku kada je na Gradskom veću pokrenuto pitanje finansiranja i transparentnog trošenja novca udruženja građana na čijem je čelu bio decenijama. Na njegovo mesto dolazi njegova dugogodišnja saradnicaTrajkovićeva, u ŠAF zvanično zaposlena od 2002. godine, diplomirani arhitekta sa17.000 manjom platom. Nakon toga SPS mu, preko predsednika komisije za dodelu Zorana Antića, obezbeđuje nagradu 7. septembar i on se povlači u anonimnost da krcka ono što je godinama teškom mukom zarađivao.
Ispada, po direktorki, da je demokrata Najdić u mnogo boljim odnosima sa Simonovićem, bivšim rukovodiocem ŠAF, nego što je to sama Trajkovićeva. Jer kako drugačije objasniti to što narečeni nije želeo da joj da na uvid pismo koje je dobio od lokalnog ministra za kulturu u kome ovaj iznosi optužbe na njen račun, a da to nije učinio ni Najdić! Uz to, Simonović je, kako tvrdi Trajkovićeva, nju u telefonskom razgovoru, kada mu je to prebacila, nazvao bezobraznicom i spustio joj slušalicu. Da li to Simonović iz senke i dalje vodi ŠAF?
TAJANSTVENI ANTIĆ
Kako saznajemo iz nekoliko izvora koji su želeli da ostanu anonimni, Snežana Trajković redovno odlazi na konsultacije kod Zorana Antića, predsednika GO SPS i ne povlači ni jedan potez bez njegovog znanja. Tu stazu sa socijalistima davno je utabao, kažu izvori, Simonović, a i nova direktorka je to, izgleda, poštovala. Šta će sada biti kada je ostala be njegove zaštite, ostaje da se vidi, ali ona tvrdi da iza nje ne stoji niko.- Ako treba ja ću se učlaniti u SPS, to je moje demokratsko pravo, isto kao što je moje demokratsko pravo da svoje mišljenje slobodno kažem svima pa i Zoranu Najdiću – ne odstupa Snežana Trajković.
Najdić tvrdi da se sa njim sastao samo kao sa direktorom festivala, tražeći da se budžet uskladi sa sredstvima koja je Grad predvideo za njegovo održavanje.
– Miki ne vodi ŠAF, ali šta sada i sa kakvim ciljem radi to ne znam. Pokušao je, nakon penzionisanja, da se meša u moj posao, ali ja to nisam dozvolila – jasna je Trajkovićeva.
Na kraju i dalje ostaje potpuno nejasno koliko će građane Vranja koštati ovaj festival. Najdić tvrdi da će to biti 500.000, Trajkovićeva nas ubeđuje da se radi o 900.000 dinara, a Stojančić kaže da ne zna.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.